•  2017 UIL Results

    November 17th at Rochelle
     

    6th Grade Calculator- 3rd team, Paisley 1st, Elida 6th, Sonia

    2nd Chess- 1st team, David 4th, Isaiah 5th, Karina 6th

    4th Chess- Alissa 6th

    5th Chess- 2nd team, Trey 1st, Brenden 5th, Hayden

    6th Chess 1st team, Elida 1st, Shelby 2nd, Sabre 4th

    2nd Creative Writing- Saedy 3rd

    5th Dictionary- 2nd team, Brenden 2nd, Zoey 5th, Hayden

    6th Dictionary- 2nd team, Sharon Beth 4th, Elida 6th, Paisley

    6th Editorial- Sabre 5th, Sharon Beth 6th

    5th Listening- Trey 1st

    6th Maps- 2nd team, Sonia 5th, Elida 6th, Shelby

    6th Mathematics- 2nd team, Sabre 3rd, Shelby 5th, Elida 6th

    3rd Music Memory- 1st team, Lizzy 2nd, Mercedes 3rd, Autumn 5th

    5th Number Sense- Trey 4th, Zoey 5th

    6th Number Sense- 2nd team, Elida 4th, Shelby 6th, Sabre

    3rd Ready Writing- Lilliana 2nd, Lizzy 3rd, Caleb 4th

    4th Ready Writing- Ryan 2nd, Allison 6th

    5th Ready Writing- Trey 2nd

    6th Ready Writing- Sharon Beth 1st

    5th Social Studies- Trey 1st, Brenden 5th

    6th Social Studies- 1st team, Ashtyn 1st, Sonia 4th, Sharon Beth

    4th Spelling- Allison 4th, Isaac 6th

    6th Spelling 2nd team, Sonia 3rd, Sharon Beth 4th, Paisley 6th

    Day One at Richland Springs

    Art 5th Grade- Zoey 5th place

    Impromptu Speaking 6th Grade- Sabre 3rd place

    Oral Reading 2nd Grade- Tierney 3rd place, Melanie 4th place, Josie 6th place

    Oral Reading 4th Grade- Jennifer 6th place

    Oral Reading 6th Grade- Sabre 2nd place, Sharon Beth 3rd place, Ashtyn 4th place

    Storytelling 3rd Grade- Mercedes 2nd place, Jayce 4th place

     
     
     
     
     
     
     
    Elementary UIL - Dec. 16, 2015 @ Lohn
    Elem UIL pic  

    Creative Writing 2nd: Jayda-5th

    Ready Writing 3rd: Trae-4th

    Ready Writing 4th: Trinity J.- 3rd

    Ready Writing 6th: Juliet- 4th

    Editorial Writing 6th: Savanna- 1st, Zeke- 3rd, Jaedyn- 4th

    Ready Writing 7th: Whitley-1st, Cody-2nd, Clayton- 6th

    Editorial Writing 7th: Dawson-1st

    Ready Writing 8th: Laramie- 4th

    Editorial Writing 8th: Laramie 4th

    Art 4th: Zoey- 6th, Trinity J., Brenden

    Calculator 6th: Second Team Gaston-6th, Jasmine-2nd tied, Juliet 2nd tied

    Chess 2nd: First Team Caleb- 1st, Jayce- 2nd, Lizzy- 6th

    Chess 3rd: Second Team Mia- 4th, Trae- 6th, Elijah

    Chess 4th: Third Team Brenden, Trinity J., Hannah

    Chess 5th: Shelby-2nd, Nataly- 4th

    Chess 6th:2nd Team Savanna- 4th, Zeke - 5th, Juliet -6th

    Dictionary 5th:3rd Team Sonia, Mya 6th, Elida

    Dictionary 6th: 2nd Team Savanna 2nd, Gaston 4th, Zeke

    Listening 6th: 2nd Team Savanna 2nd, Gaston 3rd, Zeke

    Maps, Graphs and Charts 6th: 2nd Team Savanna 3rd, Juliet 4th, Conner 5th

    Mathematics 6th: 1st Team Savanna 1st, Gaston 5th, Zeke 6th

    Number Sense 4th: 3rd Team Trinity Jones 4th, Zoey, Trinity C.

    Number Sense 5th: 2nd Team Shelby 3rd, Sonia 5th, Mya 6th

    Number Sense 6th: 2nd Team Savanna 2nd, Gaston, Zeke

    Oral Reading 5th: Sabre 5th

    Social Studies 5th: Ashtyn 6th

    Social Studies 6th: Conner 2nd (tie)

    Spelling 3rd: 1st Team Allison 2nd, Isaac, Gunhar 5th

    Spelling 4th: 3rd Team Jerry, Trinity J. 2nd, Zoey

    Spelling 5th:3rd Team Sharon Beth, Ashtyn, Sonia

    Spelling 6th: 2nd Team Jasmine, Juliet, Jaedyn 3rd

    Story Telling 2nd: Mercedes 6th

    Story Telling 3rd: Ryan 6th, Mia 5th, Rilee 1st

                  

                  

                       

                       

     

     

                  

                  

     
     
    UIL Results 2014 - Menard, Dec 9, 2014
     

    2nd Grade

    Creative Writing: none

    Chess: Trae J 6th, Keedan B, Mia L    3rd team

    Storytelling: none

     

    3rd Grade

     Chess: Brenden B 1st

     Music Memory: none

     Ready Writing: Zoey B 2nd, Trinity J 4th

     Spelling: none

    Storytelling: Kirsten L 2nd

     

    4th Grade

    Art: Mya W 2nd, Sonia P, Elida U   3rd team

    Chess: none

    Music Memory: none

     Number Sense: Sonia P 5th, Madison B 6th, Sharon Beth B   3rd team

    Oral Reading:   Sharon Beth B 5th

    Ready Writing: none

    Spelling: none

     

    5th Grade

     Art: Jaycee S 1st

    Chess: Zeke G 3rd

     Dictionary: Zeke G 4th

     Listening: Julie M, Zeke G, Conner H   3rd team tie

     Maps, Graphs, & Charts: Kaden S 6th

    Music Memory: none

     Number Sense: Zeke G 1st, Julie M 2nd, Gaston W   1st team

     Oral Reading: none

     Ready Writing: Savanna H 5th  

     Social Studies:  Conner H 3rd, Kaden S 4th Zeke G   1st team

    Spelling:  Kaden S 5th

       

    6th Grade

    Art: none

    Calculator: none

    Chess:  Tristen K 2nd tie, Cody M, Jenny C   1st team

     Dictionary: Whitley B 2nd, Estrella K 4th, Jenny C   2nd team

    Editorial Writing: Cody M 6th

    Impromptu Speaking: Jenny C 3rd

     Listening: none

     Maps, Graphs, & Charts: none

    Math: none

    Modern Oratory: no entries

    Music Memory: none

     Number Sense: Alanna I 2nd, Tristen K 3rd, Jenny C   2nd team

     Oral Reading: Whitley B 1st

     Ready Writing: Jenny C 4th, Whitley B 5th     

     Social Studies:  none

    Spelling: Whitley B 6th

     


     

    UIL Results  2013   



    2ndGrade



    Creative
    Writing: Trey 1st, Jade 2nd, Trinity 3rd



    Chess: Chloe
    2nd, Mathew 4th, Kirsten   1stteam



    Storytelling:
    Gavin 5th



     



    3rd Grade



     Chess: none



     Music Memory: none



     Ready Writing: Isabella 4th, Sharon
    Beth 6th



     Spelling: none



    Storytelling:
    none



     



    4thGrade



    Art: waiting
    on results



    Chess: none



    Music
    Memory: Ian, Savanna, Tristen, Jaycee, Jordan        2nd
    team



     Number Sense: Jordan, Ian, Savanna                    3rd
    team



    Oral
    Reading:  Hailey 6th



    Ready
    Writing: none



    Spelling:
    none



     



    5thGrade



     Art: waiting on results



    Chess: Cody
    6th



     Dictionary: Cody 6th



     Listening: none



     Maps, Graphs, & Charts: none



    Music
    Memory: none



     Number Sense: Faryn 6th



     Oral Reading: Faryn 2nd



     Ready Writing: Faryn 4th  



     Social Studies: Cody 2nd



    Spelling: none



       



    6thGrade



    Art: waiting
    on results



    Calculator:
    Laramie 2nd



    Chess:
    Alyshia 3rd, Rosie 5th, Aleric             3rd
    team



     Dictionary: Laramie 6th, Emily,
    Sesily                      3rd
    team



    Editorial
    Writing: Katie 3rd, Emily 5th, Laramie 6th



    Impromptu
    Speaking: no entries



     Listening: Laramie 5th, Madellyne 6th,
    Aleric                      2ndteam



     Maps, Graphs, & Charts: none



    Math: Holden
    3rd, Mercedes 6th, Katie         1st
    team



    Modern
    Oratory: no entries



    Music
    Memory: Madellyne, Candie, Rosie  3rd
    team



     Number Sense: Laramie 4th, Katie
    tied 5th, Madellyne tied 5th     1stteam



     Oral Reading: Emily 3rd



     Ready Writing: Emily 3rd, Laramie 4th
        



     Social Studies: Aleric 6th



    Spelling:
    Laramie 2nd, Katie 5th, Emily                      2ndteam








     
     


     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     



     
     
     
     
     
     
     


     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     


     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     
     
     


     
     
     
     
     


    Elementary UIL
    Rising Star, Dec 3,
      2012








    3rd
    EventPlaceStudentTeam









    Chess1stWilliamsna









    Music Memory3rdHancock3rdSlayton, Hancock, Williamson







    Ready Writing1stHancock




    3rdSlayton










    Spelling5thStevens



    Storytelling6thPierson










    4th
    Art

    3rdMazurek, Irwin, Crossley







    Number Sense4th Crossley3rdCrossley, Sutherland, Barrigan

    4th Sutherland









    5th
    Art1stHarris2ndMorris, Harris, Linton, unnamed

    1stLinton










    Dictionary6thHarris2ndDoud, Adams, Harris







    Listening1stPetross2ndPetross, Nelson, Adams

    4thNelson




    6th Adams










    Maps, ..3rdPetross3rdPetross, Nelson, Harris







    Number Sense1stThompson2ndThompson, Nelson, Harris

    4thNelson










    Oral Reading1stDoud










    Ready Writing4thDoud










    Social Studies1stPetross1stPetross, Nelson, Adams

    5thNelson




    5thAdams










    Spelling1st Nelson1stNelson, Harris, unnamed

    3rdHarris










    6th
    Calculator3rdBrumlow2ndBrumlow, Cash, Morris







    Oral Reading6thMorris










    Social Studies6thLara3rdLara, James, Armstrong



     
     
     
     
     
     
     

    elem uil 2010

    Brookesmith Elementary StudentsTake Top Honors In UIL

    Brookesmith Elementary studentsplaced first overall in the North Zone, District 30-A UILMeet which was hosted by Brookesmith on December 8, 2010. Elementary consists of students insecond through fifth grades. Thesestudents scored 403 points. Schoolsmaking up the North Zone are Brookesmith, Cherokee, Eden, Lohn, Menard, Richland Springs, andRochelle.

    Results:

    2nd Grade

    Oral Reading Adrain B 1st Place

    Creative Writing Whitley B 6th Place

    3rd Grade

    Oral Reading Laramie N 3rdPlace

    Music Memory Laramie N 3rd Place

    Music Memory Team Laramie N 1st PlaceTeam

    Katie H

    Emily D

    Spelling Laramie N 2ndPlace

    Katie H 6th

    Spelling Team Laramie N 2ndPlace Team

    Katie H

    Emily D

    Ready Writing Emily D 5th

    Madellyne A 6th

    4th Grade

    Art-Team Sarah B 4th Place Team

    Jolene A

    Cassidy S

    Ashley B

    Oral Reading CassidyS 1st

    Tatum M 2nd

    Number Sense Cassidy S 1st

    Emely L 2nd

    Riley P 3rd

    Number Sense Team Cassidy S 1st PlaceTeam

    EmelyL

    RileyP

    Spelling RileyP 3rd

    AshleyB 6th

    Spelling Team Riley P 3rd PlaceTeam

    AshleyB

    CassidyS

    Ready Writing RileyP 6th

    5th Grade

    Dictionary Skills RyderN 5th

    ChynaA 6th

    Dictionary Skills- Team RyderN 2nd Place Team

    ChynaA

    KeleighC

    Art-Team Kutter S 3rd PlaceTeam

    ChynaA

    ChrisF

    Listening Skills DylanHa 1st -tie

    Madison 1st –tie

    Listening Skills-Team Dylan H 1st Place Team

    MadisonS

    ChrisF

    Oral Reading Madison S 3rd

    HaydenD 4th

    DylanH 5th

    Number Sense MadisonS 2nd

    HaydenD 3rd

    DylanH 5th

    Number Sense-Team Madison S 1st PlaceTeam

    HaydenD

    DylanH

    Maps,Graphs,Charts DylanH 1st

    RyderN 6th

    Maps,Graphs,Charts-Team Dylan H 3rd Place Team

    RyderN

    ChrisF

    Social Studies DylanH 4th

    AliS 5th

    RyderN 6th

    Social Studies-Team Dylan H 1st PlaceTeam

    AliS

    RyderN

    Music Memory DylanH 1st

    AliS 3rd

    Kutter S 4th

    Music Memory-Team Dylan H 1st Place Team

    AliS

    KutterS

    ChynaA

    HaydenD

    Ready Writing RyderN 4th

    ChrisF 5th